За ініціативи консультантів Донецького регіонального відділення Асоціації міст України в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)» відбувся прес-тур до Іллінівської ОТГ.
На прикладі Іллінівської сільської громади можна переконатися у фінансових перевагах об’єднання: за попередніми підрахунками, в цьому році дохідна частина бюджету буде перевиконана. Отже, Іллінівка зможе спрямувати додаткові кошти на розвиток території ОТГ.
Журналісти регіональних ЗМІ поспілкувалися з головою громади Володимиром Мариничем, який розповів про реалізацію низки інфраструктурних проектів у селах ОТГ. Зокрема, цьогоріч на капітальний ремонт і термомодернізацію Будинку культури в селі Олександро-Калинове з Державного фонду регіонального розвитку виділено 10,4 млн. грн., ще 4,5 млн. грн. додають з бюджету громади. Будівельні роботи мають завершитися вже до кінця року. Олександро-Калинівський БК стане культурним центром усієї ОТГ – недаремно саме тут щорічно проводять фестиваль української культури «Смолянський куліш», який об’єднує не лише мешканців Іллінівської громади, але й сусідніх міст і селищ.
Ідея проведення фестивалю з’явилася завдяки ініціативі місцевих мешканців, яких підтримало керівництво – це гарний приклад самоорганізації населення в ОТГ. Спільними зусиллями влади і громадськості за кілька років фестиваль української культури згуртував громаду та став її візитівкою. Цьогоріч у яскравому дійстві, присвяченому Дню Незалежності України, взяли участь понад двох тисяч людей. Гроші виділили з бюджету Іллінівської ОТГ. Святкування просто неба включало ходу вишиванок, виступи народних колективів, спортивні змагання «Козацькі забави», майстер-класи з народної творчості, конкурс краси, ярмарок-продаж рукоділля, меду, фірмових місцевих сирів та ковбас. Найголовнішою родзинкою свята стало частування традиційним смолянським кулішем.
Для журналістів і гостей свята провели екскурсію до музею народного побуту під відкритим небом «Довкілля». Цей унікальний музей також є прикладом самоорганізації мешканців громади: тут і хата, якій понад сто років, і предмети українського побуту 19-20 століть, і зала АТО. Є експонати часів комунізму та інтерактивна кімната «Неймовірна галявина». Сьогодні музей «Довкілля» приваблює все більше прихильників зеленого туризму, який активно розвиває Іллінівська ОТГ.
Метою зустрічі з журналістами також було ознайомлення з останніми успішними кроками громади в напрямку співробітництва з ЮНІСЕФ. Днями Іллінівська ОТГ підписала Меморандум про співпрацю з ЮНІСЕФ щодо реалізації Проекту «Запровадження моделі інтегрованих соціальних послуг у об’єднаних територіальних громадах», який фінансується Європейським Союзом. Проект передбачає створення у громаді Центру соціальних служб, що працюватиме за новітніми методиками. Також за ініціативою голови ОТГ Володимира Маринича Іллінівська громада стала пілотним муніципалітетом по впровадженню всесвітньої ініціативи з втілення проекту «Громада, дружня до дітей та молоді» від ЮНІСЕФ.
«Бути членом цього проекту дуже почесно. Проект передбачає захист п’яти базових прав дитини, включаючи право на освіту та охорону здоров’я. Отримання спеціального статусу дозволить громаді більш тісно працювати з іншими громадами, як всередині України, так і за її межами, залучати інвестиції, передусім, в соціальні проекти. Іллінівська громада планує налагодити зв’язки та інформаційну роботу, а також просвітницьку діяльність, спрямовану на безпеку дітей. Зокрема, побудований Центр безпеки громадян стане однією з ланок, де дітям розповідатимуть про мінну безпеку, поводження з електрикою тощо. Найближчим часом ми очікуємо підписання Меморандуму про співпрацю з ЮНІСЕФ, а до кінця року вже маємо впровадити деякі моделі, щоб ініціювати себе на подання статусу «Громада, дружня до дітей та молоді», – розповіла заступниця голови Іллінівської ОТГ Юліанна Стужук.
Наразі в громаді термомодернізовано всі дитячі садки, на черзі – Олександро-Калинівська філія Іллінівської опорної школи. Опікуванню дітьми та створенню для них особливих умов приділяється чимало уваги – і не лише в освітній сфері, а й задля розвитку особистості кожної дитини. Так, у цьому році Іллінівська і Шахівська сільські ОТГ на паритетних умовах створюють інклюзивний ресурсно-методичний центр, який відкриється вже 1 вересня. Крім того, інклюзивний простір впроваджується в Іллінівській опорній школі та дитсадку.
Також, за словами Юліанни Стужук, найближчим часом у громаді створять другий молодіжний центр – у Олександро-Калиновому, а з 1 червня 2019 року тут планують відкрити літній наметовий табір.