Пам’ятка населенню: «Африканська чума свиней»

Дата: 29.12.2020 13:33

Пам’ятка населенню: «Африканська чума свиней»

Африканська чума свиней (АЧС) – особливо небезпечна висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності.

Африканська чума свиней безпосередньої загрози для людей не становить, але є небезпечною для домашніх та диких свиней, незалежно від їх породи, віку, статі. Завдає значні економічні збитки (гине до 100% захворілих свиней), оскільки в вогнищі захворювання знищується все поголів’я свиней шляхом забою та спалювання. Лікування і профілактики африканської чуми свиней не існує.

Як відбувається зараження свиней:

• зараження свиней відбувається шляхом контакту безпосередньо від свині до свині;
  • також через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, стічні води, транспортні засоби, бродячих тварин, птахів, комах;
  • механічними переносниками можуть бути також мишоподібні гризуни, обслуговуючий персонал;
  • передача захворювання здоровим тваринам може здійснюватися через заражені вірусом корми, підстилку, гній, при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин. Харчові відходи згодовувати свиням обов’язково тільки після кип’ятіння протягом 30 хвилин.

Характерними ознаками для хвороби АЧС є: від зараження до появи клінічних ознак проходить 2 - 7 днів; раптова загибель тварин; підвищення температури тіла до 40.5 - 42оС, швидка втомлюваність; з’являються: задуха, кашель, блювота, діарея, частіше запор, слизисті виділення з очей та носа; зниження апетиту, посилюється спрага, тварина лежить, зарившись в підстилку, відзначається в’ялість, слабкість тазових кінцівок та параліч задніх кінцівок, хитка хода; на шкірі внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості стають помітні червоно- фіолетові плями. Смерть настає на 1 - 5 день, хвороба охоплює 40 – 65 % поголів’я тварин, 85 – 100 % з яких гине впродовж 6 - 13 діб.

Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів:

• проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;
  • не згодовувати свиням харчові відходи ;
  • не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.д.);
  • не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених торгових точках, без ветеринарних супровідних документів;
  • допускати ветеринарних лікарів на територію приватних подвір’їв для огляду свиней та проведення заходів;
  • негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней фахівцям ветеринарної служби;
  • не допускати відвідування особистих подвір'їв сторонніми особами; - постійно вести боротьбу з гризунами.

Якщо Ви помітили схожі ознаки, негайно сповістіть лікаря ветеринарної медицини.

ПАМ'ЯТАЙТЕ: Виконання Вами цих рекомендацій – спрямоване на попередження заносу АЧС на територію Ваших подвір’їв та запобігання економічних збитків.

Головний спеціаліст відділу

безпечності харчових продуктів                                                  Тетяна ЛОМОВА

та ветеринарної медицини