Попередження про недопущення негативного впливу на галузь бджільництва

Дата: 11.04.2018 13:29

Попередження про недопущення негативного впливу на галузь бджільництва

Пасічникування – досить важка і клопітка робота, задля досягнення певного результату потрібно пройти шлях далеко не один рік, і на цьому шляху трапляється безліч різноманітних перешкод. Одним із найбільших каменів спотикання на шляху пасічників є отруєння бджіл пестицидами .

З метою усунення негативного впливу на галузь бджільництва від застосування пестицидів та агрохімікатів нагадуємо юридичним та фізичним особам, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, вимоги статті 37 Закону України «Про бджільництво», в якому чітко говориться про те, що фізичні та юридичні особи, зобов`язані не пізніше ніж за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. Указують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках шляхом обприскування наземною апаратурою, при цьому пасіки необхідно вивести не менш ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати їх на термін до 5 діб в залежності від внесеного препарату. Оскільки, господарства сповіщають населення про місце і час обробок пестицидами через сільську раду, то власники пасіки повинні зареєструватись в сільській раді на території якої вона знаходиться. Перевезення (кочівля) пасік до медоносних угідь здійснюється відповідно до ветеринарно-санітарних правил за погодженням з власниками або користувачами земельних ділянок.  Ветеринарно-санітарний паспорт пасіки є єдиним документом, що свідчить про реєстрацію пасіки, він підтверджує факт, що власником пасіки є саме ви, а також те, що бджоли на пасіці є здоровими з щорічними відмітками. Також доказом слугує довідка з сільської ради із зазначенням точної адреси та кількості бджолиних сімей.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з Законами України.

Зокрема відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть, особи винні у :

• неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин;
  • порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Зокрема відповідальність несуть, особи винні у:

• приховуванні або перекрученні інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров`ю людини, а так само майну і навколишньому середовищу;
  • недотримання вимог стандартів, санітарних норм і правил та інших нормативних документів під час виробництва, транспортування, зберігання пестицидів, агрохімікатів і технічних засобів їх застосування;
  • забрудненні пестицидами і агрохімікатами понад допустимі рівні сільськогосподарської сировини, кормів, харчових продуктів, ґрунту, води, повітря;
  • порушення регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання,торгівлі та застосування пестицидів та агрохімікатів;
  • застосування пестицидів, агрохімікатів, технічних засобів, які не пройшли державних випробувань, реєстрації, перереєстрації;
  • не виконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний нагляд і контроль;
  • використання завідомо фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів.

Для попередження випадків отруєння та гибелі бджіл внаслідок порушення вимог чинного законодавства щодо використання пестицидів та агрохімікатів при обробці посівів сільськогосподарських рослин, нагадуємо про необхідність забезпечення контролю цих питань.

Рекомендуємо використовувати систему моніторингу “GRAND EXPERT”. https://grand.expert, яка дозволяє миттєво та безкоштовно оповіщати пасічників про обробки рослин пестицидами.