ОБЕРЕЖНО! ГРИП ПТИЦІ!

Дата: 18.01.2021 11:33

Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (далі- Костянтинівське районне управління) повідомляє, що 12 січня 2021 року проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Донецькій облдержадміністрації (далі - ДНПК), щодо  складної епізоотичної ситуації з високопатогенного грипу птиці в Європі та реєстрації захворювання в Україні (Миколаївська область –2 неблагополучні пункти, Херсонська область - 1 неблагополучний пункт, Київська область - 2 неблагополучні пункти).

У зв’язку з вищевикладеним та з метою недопущення поширення збудника грипу птиці на території Донецької області, зокрема Іллінівської об’єднаної територіальної  громади, ще раз нагадуємо про те, щогрип птиці - гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.

Пташиний грип як вірусна інфекція виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді тощо.

Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення високопатогенного пташиного грипу. Оскільки основним резервуаром грипу служать перелітні птахи, то спалахи грипу в зазвичай відбуваються під час сезонних міграцій пернатих – навесні і восени. Тому усім власникам, які займаються розведенням, утриманням та обігом птиці необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

• організувати безвигульне утримання птиці;
  • утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею;
  • завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів;
  • забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією;
  • догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити;
  • використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо);
  • перед початком згодовування корм слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати);
  • при забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою;
  • на вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для клінічного огляду.

Слід зазначити, що  віруси пташиного грипу можуть інфікувати людину й несуть значний ризик для її здоров’я, тому треба дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:

– після контакту з птицею, предметами догляду за птицею, продукцією птахівництва необхідно ретельно вимити руки з милом;

– яйця і м’ясо птиці перед вживанні в їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці. Приготування в їжу продуктів птахівництва повинно супроводжуватися їх нагріванням до температури не нижче 70 0С протягом як мінімум 5 хвилин;

До відома!!! Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!!!  Швидке поширення грипу на території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.

Головний спеціаліст відділу

безпечності харчових продуктів                                            Тетяна ЛОМОВА

та ветеринарної медицини