Іллінівська сільська територіальна громада
Донецька область, Краматорський район

Практичні рекомендації агровиробникам та пасічникам щодо попередження випадків отруєння бджіл пестицидами.

Дата: 19.04.2021 10:19
Кількість переглядів: 972

Бджоли відіграють важливу роль в сільському господарстві, як запилювачі квіткових рослин. Проте останнім часом частішають випадки загибелі цих комах від використання засобів захисту рослин. Отруєння бджіл спостерігається у весняно- літній період при масових обробках сільськогосподарських посівів, зазвичай під час цвітіння ріпаку та соняшнику.

  У зв’язку з наближенням сезону обробки полів та садів хімічними засобами захисту рослин управління фітосанітарної безпеки в Донецькій області звертає вашу увагу на необхідність суворого дотримання регламентів застосування пестицидів при проведенні заходів щодо захисту рослин від шкодочинних об’єктів.
     Сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок, асортимент, повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» на поточний рік. Правила застосування пестицидів регламентуються Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»(ДСанПіН 8.8.1.2.001-98)
. Відповідно до Державних санітарних правил до всіх видів робіт, пов'язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися згідно з нарядом при наявності посвідчення про спеціальну підготовку, допуску на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами та медичної книжки встановленого зразка. Всі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов'язково реєструються у спеціальних журналах.

  У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів, використання

небезпечних для бджіл препаратів.  

        Завчасно, але не менше, ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.
     Хочемо зосередити увагу на вимогах, яких обов’язково потрібно дотримуватися сільгоспвиробникам при роботі з пестицидами та агрохімікатами та які направлені на запобігання отруєнням бджіл. Згідно Закону України ст.37 «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації ( радіо, місцева газета, телебачення, інші засоби інформації) попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути вказані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»).
       Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Не допускається обробка квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл. Усі проведені хімічні обробки потрібно фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів.
      Провина за отруєння бджіл не може лежати тільки на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік. Так, відповідно до вимог Закону України «Про бджільництво» пасіки підлягають обов’язковій реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах, ОТГ. Фахівці в сфері ветеринарної медицини міських, районних управлінь, відділів Держпродспоживслужби області проводять обстеження пасіки та видають їй ветеринарно-санітарний паспорт з відмітками.
        Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до початку: вивезти пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл з вулика(без кочівлі) або прибрати бджолині сім’ї в зимівник. Термін ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності та періоду збереження  активності  пестицидів на рослинах. Обробляють посіви переважно препаратами другого та третього класу небезпеки. Так , при обробці пестицидами 2 класу обмеження льоту бджіл становить біля 3-4 діб, а третього класу 1-2
доби. Термін ізоляції збільшується  на 1-2 дні при зниженні температури та підвищенні вологості повітря.
    При отруєнні бджіл пасічникам необхідно дотримуватись алгоритму дій при отруєнні бджіл пестицидами. Згідно з п.4.1. Інструкції з профілактики отруєння бджіл пестицидами для фіксування випадку отруєння бджіл необхідно повідомити сільську, селищну або міську раду, ОТГ, Держпродспоживслужбу області, суб’єкта господарювання, звернутися до національної поліції з заявою. Після цього проводиться невідкладне обстеження пасіки комісією та відбір проб бджіл та рослин зі слідами пестицидів, складається акт про передбачуване отруєння бджіл. Для складання акта проводять комісійне обстеження пасіки. До складу комісії повинні входити ветеринарний лікар господарства чи району, де сталося отруєння, представники господарства, сільської ради, інші зацікавлені особи. В акті повинна міститися інформація про кількість бджолиних сімей на пасіці ; відомості про технології утримання бджіл; санітарний стан бджолиних сімей до отруєння; яким препаратом та у які строки проводилися обробки; фаза розвитку рослин; наявність
квітучих медоносних бур’янів у радіусі 5-7 км від місця знаходження пасіки; хто і коли повідомив бджоляра про майбутній хімічний обробіток площ; інформація про домовленість та згоду розміщення вуликів на полях сільгоспвиробника; характер загибелі бджіл (одиничність, масовість, ознаки отруєння); сила сімей після отруєння та інші необхідні відомості.  Термін відправки проб на дослідження не повинен перевищувати двох діб.
         Пам’ятайте, що кожна з сторін відповідає перед законом щодо невиконання діючих норм.

     Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво , відшкодовується  в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України « Про бджільництво», а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішують судом у встановленому законодавством порядку (ст.40 цього Закону).
   Порушення Закону України « Про захист рослин» ст.21 та Закону України «Про бджільництво» ст.38, тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
 

Просимо з усією відповідальністю віднестись до даної інформації і усіляко сприяти недопущенню випадків загибелі бджіл.Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь