Співпраця Іллінівської громади з ADRA Ukraine / Cooperation of Illinivka territorial community with ADRA Ukraine

Дата: 01.06.2022 11:43

Робота соціального транспорту в Іллінівській громаді.
31 травня відбувся соціальний рейс за маршрутом с. Тарасівка – с. Іллінівка, завдяки якому люди отримали безкоштовну можливість дістатися до центру громади.
В межах нашої співпраці з благодійною організацією ADRA Ukraine в Іллінівській громаді запущено в роботу соціальні маршрути, що охоплюють 13 населених пунктів. У громаді працюватимуть три маршрути, автобуси ходитимуть раз на тиждень, по вівторкам з с. Тарасівка, по середам з с. Попів Яр, по п’ятницям з с.Калинове (в залежності від ситуації з обстрілами). Люди дуже дякували за таку можливість, ми впевнені, що ця ініціатива є дуже корисною, тож будемо працювати над її реалізацією.
Дякуємо партнерам та донорам, які реалізували таку програму та створили прекрасну можливість для мешканців! Ваша допомога справді важлива!
Працюємо далі, допомагаємо всім, хто цього потребує, наближаємо ПЕРЕМОГУ! Слава Україні!
________________________________________________________________________________________________

The work of social transport in the Illinіvka territorial community.

On May 31, a social flight took place along the route from Tarasivka - village Illinivka, thanks to which people got a free opportunity to get to the community center.

As part of our cooperation with the charity ADRA Ukraine, social routes covering 13 settlements have been launched in the Illinivka community.  There will be three routes in the community, buses will run once a week, on Tuesdays from the village Tarasivka, on Wednesdays from the village of Popov Yar, on Fridays from the village of Kalynove (depending on the situation with the shelling). People are very grateful for this opportunity, we are sure that this initiative is very useful, so we will work on its implementation.

Social routes launched with the help of the charity ADRA Ukraine ADRA Ukraine  in cooperation with the Ukrainian Humanitarian Fund Управління ООН з координації гуманітарних справ / OCHA Ukraine .

Thank you to the partners and donors who implemented such a program and created a great opportunity for residents! Your help is really important!

We continue to work, we help everyone who needs it, we are approaching VICTORY! Glory to Ukraine!